שתיית אלכוהול בהריון

שתיית אלכוהול בהריון

שתיית אלכוהול בהריון זה נושא שמעורר רגשות מעורבים אצל נשים רבות. אומנם רוב הנשים הישראליות מודעות לכך שאסור לשתות אלכוהול בהריון, אך לא כולן מרגישות שלמות עם האיסור המוחלט. 

נוסף על כך נשים הרות נתקלות במסרים סותרים (שחלקם אף מגיעים מהצוות הרפואי). לדוגמא לגיטימציה לשתייה מתונה- "מותר לשתות כוס יין מדי פעם" בהריון.

כדי לשפוך אור על הנושא אספתי את המידע העדכני על שתיית אלכוהול בהריון.

 
 

הדרכים בהם שתיית אלכוהול בהריון יכולה לפגוע בעובר 

אלכוהול הוא חומר רעיל לעובר – כאן יש תמימות דעים. אלכוהול מגודר כרעלן עצבי והנזק שהוא יוצר בעובר במהלך הריון נחשב לבלתי הפיך.
 
  • אלכוהול  חוצה את השיליה ויכול לגרום לשינויים במבנה המוח והפנים של העובר. התוצאה החמורה יכולה להיות פיגור שכלי או התפתחותי והפרעות התנהגות.
  •  אלכוהול גם משפיע על תפקוד השיליה עצמה-הוא גורם לכיווץ כלי בדם והדבר עלול לפגוע בהספקת החמצן לעובר.
  • בעקבות החשיפה לאלכוהול השיליה עשויה לעבור שינויים מבניים וכתוצאה להתרחש פגיעה בהזנת העובר.
  • מחקרים חדשים בתחום אפיגנטיקה מרמזים שאלכוהול יכול גם לגרום לשינויים בביטוי החומר הגנטי של העובר. בעקבות השינויים האלה עשוי לעלות סיכון למחלות לב, סוכרת וגם השמנה בבוגרות.

 

האם שתיית אלכוהול בהריון משפיעה על כולם במידה שווה?

העובר תלוי ביכולת גופה של האם לפרק את האלכוהול וכל אישה מפרקת אותו ביעילות שונה. זה אומר שכמות האלכוהול שתהיה מסוכנת אצל אישה אחת יכולה להיות בטוחה אצל אישה אחרת.

העוברים עצמם נבדלים גם הם ברמת הרגישות לנזקי האלכוהול. נכון להיום אין שום  דרך לדעת לאיזו אישה ולאיזה עובר האלכוהול יזיק יותר ולמי פחות.

האם השפעת האלכוהול זהה במשך כל ההריון?

ההשפעה הקריטית ביותר של שתיית אלכוהול בהריון היא כנראה בתחילתו כשרוב הנשים עוד לא יודעות שהן בהריון.
בזמן הזה מערכת העצבים של העובר מתהוות והיא רגישה מאוד לחומרים טרטוגניים. לכן הילדים שנחשפו לאלכוהול בעוברות המוקדמת  עשויים לסבול מבעיות התנהגות, קשיי למידה והתפתחות. 

קשת הנזקים של שתיית אלכוהול בהריון

פעם כשדיברו על הנזקים של שתיית אלכוהול התכוונו לתסמונת האלכוהול העוברית. היום ידוע שיש קשת רחבה של הפרעות שאלכוהול יכול לגרום והתסמונת המלאה היא ביטוי חריג.

קשת נזקי האלכוהול בעובר זה מכלול של הפרעות רפואיות והתפתחותיות שנגרמות על ידי צריכת אלכוהול בזמן ההיריון. הילדים שנפגעו עלולים לסבול מבעיות התפתחותיות, מפגיעות גופניות ומקשיי התנהגות  למשך כל חייהם.

חשוב לציין, שרוב התינוקות שנולדו לאמהות ששתו אלכוהול בהריון יראו בריאים לחלוטין והבעיות יתגלו רק בהמשך, לפעמים רק בעת הכניסה לבית הספר.

 

חשיפה לאלכוהול בעוברות והנקה

ישנם מחקרים המעידים שנשים שנחשפו לאלכוהול בעוברות עלולת להתקשות בהנקה בעתיד. ההסבר לכך הוא שלאלכוהול יש השפעה אפיגנטית והוא עלול לפגוע בהפרשת פרולקטין ( הורמון האחראי על ייצור החלב).

 

האם יש הבדל בין שתייה מתונה לשתייה מוגזמת?

נכון להיום, רוב המחקרים שהראו נזקים של שתיית אלכוהול בהריון היו על נשים ששתו בצורה מופרזת. יש שוני בהגדרות של מה זה שתייה מופרזת. אפשר להגיד שבממוצע 4 מנות אלכוהול (כמו 4 כוסות יין) ליום  נחשבים לשתייה מופרזת.
המחקרים על נשים ששתו בצורה מתונה ( עד כוס יין אחת ליום או 5 כוסות בשבוע ) לא מצאו קשר סטטיסטי מובהק בין שתייה לנזקים בילודים. כלומר לא הוכח ששתייה מתונה גרמה לנזק.
 
מכאן שרוב הסיכויים שאם את לא שתיינית כבדה, גם אם שתית מעט בתחילת ההריון התינוק יוולד בריא.
דעת הרופאים המומחים בתחום – "הסטרס והפחד מכך שעשית נזק לעובר אינו מצדיק הפלה במקרה זה".
 
 

אז למה עם כך שתיית אלכוהול בהריון אסורה באופן גורף?

הסיבה היא שלא ידוע מהי הכמות האלכוהול הבטוחה לשתייה בהריון. לדוגמא, כמות מסויימת שלא עשתה נזק אצל אישה אחת ייתכן שתזיק לעובר של אישה אחרת. בגלל שהמחקרים מבוססים על סטטיסטיקות והם לא  מתייחסים לייחודיות של כל אדם.
כלומר אם מחקר אחת הראה ששתייה מתונה לא עשתה נזק – הכוונה היא ששתייה מתונה לא גרמה לנזק בממוצע (ייתכן והיו נשים יוצאות דופן שלעוברים שלהן נגמר נזק).
מכאן שהספרות והמחקר הרפואי כיום עדיין לוקים בחסר ולא יודעים בדיוק מה מידת השתייה הבטוחה.
 
 
 
 

מחפשת מידע אמין על תזונה בהריון? רוצה להיות בטוחה שלא פספסת דברים חשובים?

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותך: