תזונת האם ואלרגיה אצל תינוקות (3)

חדשות המחקר – תזונת האם ואלרגיה אצל תינוקות

לאחרונה פורסמה בכתב העת המדעי PLOS ONE  אחת הסקירות הגדולות שבוצעו אי פעם שבחן את תזונת האם ואלרגיה אצל תינוקות .החוקרים אספו נתונים מיותר מ400 מחקרים שכללו 1.5 מיליון בני אדם.

מסקנות החוקרים:

  • נמצא שנשים הרות שלקחו תוסף שמן דגים החל משבוע 20 להריון ולמשך 3-4 חודשי הנקה הפחיתו את הסיכון לאלרגיה לביצים ובוטנים אצל התינוקות ב -30 אחוז.
  • נוסף על כך נמצא שנטילת תוסף פרוביוטיקה החל מ-36-38 שבועות להריון ובמשך 3-6 חודשי הנקה הפחיתו את הסיכון לפתח אלרגיה אצל התינוקות ב-22 אחוז.*
  • לא נמצא קשר בין הימנעות ממאכלים שהם אלרגנים פוטנציאליים בהריון (כמו אגוזים, מוצרי חלב וביצים) לבין התפתחות האלרגיה או אקזמה אצל התינוקות.

* תוסף הפרוביוטקיה הכיל 1-10 ביליון חיידקים מסוג Lactobacillus rhamnosus והממצאים תאמו למסקנות העדכניות של (World Allergy Organization (WAO- ארגון האלרגיה העולמי.

החוקרים ציינו שלמרות שפרוביוטקיה נחשבת לתוסף בטוח, יש להיזהר מנטילתה בתחילת ההריון ואצל הנשים עם מחלות מעיים או מחלות של המערכת החיסון ( מחלות אוטו אימוניות ועוד). הסיבה שלך שלתוסף פרוביוטיקה יכולה להיות השפעה פרו- דלקתית.

 

הסתייגויות :

אומנם ממצאי המחקר מאוד מבטיחים – עדיין אין המלצה גורפת לכל הנשים  ההרות לקחת תוסף פרוביוטיקה או שמן דגים ( יש צורך במחקרים נוספים).

ייתכן וישנן רכיבי תזונה אחרים שגם הם משפיעים על האלרגיה אצל התינוקות, אך המחקר הזה לא הצליח לזהות אותם ודרושים לשם כך מחקרי המשך.

 

התייחסות שלי מחקר על תזונת האם ואלרגיה אצל תינוקות :

המחקר מרשים ביותר בהקיף שלו ! הוא מראה כמה כוח השפעה יש לתזונה יש לחיים עתידיים. הממצאים לגבי שמן דגים ואלרגיה הם חדשים בתחום. עם זאת אני מוצאת את עצמי גם ככה ממליצה על נטילת שמן דגים (או שמן המופק מאצות ים שמכיל חומצת שומן DHA) למטופלות שלי שלא אוכלות מספיק דגים. לגבי פרוביוטקיה – אני עדיין לא הולכת להמליץ לקחת אותה באופן גורף וכמובן  לא בתחילת ההריון, אך כן אשקול את האפשרות הזאת המידה ויש היסטוריה של אלרגיות ו/או אקזמות במשפחה.

 

אם חידשתי לכן משהו בפוסט הזה או שאתן רוצות לעלות שאלה – הגיבו למטה ואמשח לענות.

 

קישור למחקר המקורי 

קישור לידיעה על המחקר

 

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותך: